Besip - Tři rady pro zvýšení viditelnosti

Pro nemotorizované účastníky silničního provozu

1. Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy
2. Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo)
3. Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky

Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovačky, samolepky, pásky a ruku apod... pořídíte například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly za rozumné ceny.

Bezpečnostní vesta kombinující žlutou fluorescenční barvu s reflexními pruhy výrazně zvyšuje viditelnost za světla i za tmy.

Pro motorizované účastníky silničního provozu

1. Používejte předepsané vybavení vozidla při odstavení (výstražný trojůhelník), dále je možno použít reflexní a fluorescenční materiály a jejich kombinaci. Tak abyste byli dobře vidět za světla i za tmy Vy i Vaše vozidlo
2. Reflexní předměty, které zvýší Vaši bezpečnost při pohybu na silnici použijte vždy, když odstavíte vozidlo
3. Použití reflexních prvků je vhodné také při vlečení vozidla

bezpečnostní dečka

Tato bezpečnostní dečka umožňuje označit vozidlo již v okamžiku odstavení vozidla z důvodu nepojízdnosti na silniční komunikaci a umožní řidiči bezpečněji umístit výstražný trojúhelník do předepsané vzdálenosti od vozidla a naopak.

Dále takto může být doplňkově označeno vozidlo,které je taženo na laně a má pouze za zadním oknem umístěn výstražný trojúhelník.

Další funkcí  je umožnění "čistého nakládání a vykládání" věcí do kufru auta, kdy se většinou koleny opíráme o špinavý zadní nárazník.

Součástí je i samostatný díl, který nám umožní si kleknout na zem bez ušpinění např. při výměně kola.

Reflexní materiál je v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé vozidlo a více než na 10x větší vzdálenost než vozidlo modré. Při rychlosti 75km/h potřebuje řidič nejméně 31 metrů (1,5 sekundy) na to, aby si uvědomil nebezpečí a odpovídajícím způsobem zareagoval.
Tento Ochranný potah s reflexními prvky zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje tak vzdálenost, na jakou může jedoucí řidič odstavené vozidlo zaznamenat zejména za snížené viditelnosti.